فرا رسیدن اربعین حسینی را تسلیت عرض می کنیم


 

تازه‌ترین شماره «نامه فرهنگستان علوم»، مجله علمی تخصصی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، منتشر شد. این شماره حاوی چندین مقاله، دو ترجمه، چند یادداشت و یک میزگرد است.

مجله پس از یادداشت کوتاه به عنوان «سخن سردبیر» در بخش اول به تاملات دانشگاهی می‌پردازد. در این بخش دکتر مسعود آرین‌نژاد با مقاله‌ای تحت عنوان «اخلاق نخبگی»، به بررسی رفتار دانشمند ایرانی‌الاصلی می‌پردازد که پس از مریم میرزاخانی موفق شد به عنوان دومین ایرانی جایزه ریاضی فیلد را از آن خود کند. بخش دوم که به میزگرد عمومی اختصاص دارد، حاوی گفتگویی پیرامون سنت و مدرنیته با عنوان «تحول در دین یا دنیا؟» با حضور آیت الله دکتر سید مصطفی محقق‌داماد، دکتر غلامحسین ابراهیمی‌دینانی، دکتر رسول جعفریان، دکتر غلامرضا اعوانی و دکتر سید محمد قاری سیدفاطمی است. در بخش سوم که مقالات علمی نام‌گذاری شده است، مقاله «اتحاد دانشگاه‌ها» به قلم دکتر سعید سمنانیان، مقاله «اخلاق کشاورزی» به قلم دکتر سیروس سلمان‌زاده، مقاله «وضعیت زلزله ها در ایران» به قلم دکتر علی درویش‌زاده ئ دکتر مهدی زارع، مقاله «درباره دانش بنیان» به قلم دکتر فتح الله مضطرزاده، مقاله «خلقت تکاملی انسان» به قلم دکتر بهمن یزدی‌صمدی و نهایتا مقاله «تاریخچه پژوهش در زیست‌شناسی» به قلم دکتر حسن ابراهیم‌زاده آمده است. بخش چهارم با عنوان  تاملات حقوق و علوم سیاسی حاوی دو مقاله با عناوین «بازخوانی فقهی حدود اختیارات حاکمیت» و «تبارشناسی مواجهه سنت و تجدد در قرن بیستم» است که به ترتیب توسط دکتر سید مصطفی محقق داماد سردبیر مجله و حامد زارع مدیر داخلی مجله تالیف شده است. بخش پنجم مجله نیز به ترجمه اختصاص دارد و در آن دکتر علی پایا و فرحناز آیت‌اللهی به ترتیب مقالات «غلبه بر اعتیاد به موجه سازی» نوشته دیوید میلر و «قرآن و تصوف» نوشته ویلیام چیتیک را به فارسی ترجمه کرده‌اند. پایان بخش مجله نیز بخشی تحت عنوان ضمیمه است که در آن مقاله حجت الاسلام و المسلمین دکتر رسول جعفریان تحت عنوان «شهید مطهری و دانش روز» به زیور طبع آراسته شده است.

«نامه فرهنگستان علوم» به صاحب‌امتیازی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، مدیرمسئولی دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان و سردبیری دکتر سید مصطفی محقق‌داماد رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان منتشر می شود.

 

روابط عمومی فرهنگستان علوم

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی روزنامه اعتماد با دکتر رسول جعفربان
سیاست زدگی آفت تاریخ و تمدن
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر امین علیزاده
یک عمر در خدمت آبادانی کشور
IMAGE گفتگوی روزنامه ایران با دکتر عباس منوچهری
کارایی علم سیاست در جامعه
IMAGE گفتگوی ایرنا با دکتر جواد فیض
ایده های نو در حوزه علمی خریدار ندارد
IMAGE گفتگوی رادیو با دکتر محمد شاهدی
مدیریت نادرست در مصرف آب های زیرزمینی

جدید ترین تصاویر

07
دکتر حسن ظهور
دکتر رضا داوری اردکانی
گرامیداشت روز کشاورزی