چهارصد و نود و چهارمین جلسه شورای علمی فرهنگستان علوم روز یکشنبه 21 مهر 1398 به ریاست آقای دکتر رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم برگزار شد. در این نشست که علاوه بر دبیر و رؤسای گروه های علمی فرهنگستان علوم، رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و تعدادی از معاونان و مدیران آن مرکز نیز حضور داشتند، آقای دکتر وحید احمدی رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور کزارش مبسوطی از فعالیت ها و برنامه های آن مرکز ارائه و پیشنهادهایی درخصوص نحوه تعامل و همکاری مرکز با فرهنگستان علوم مطرح کرد.

در ابتدای جلسه چهارصد و نود و چهارم شورای علمی فرهنگستان علوم آقای دکتر رضا داوری اردکانی ریاست فرهنگستان با اشاره به اینکه سازمان هایی در کشور هستند که اهداف کم و بیش مشترک دارند و لازم است که از کار هم خبر داشته باشند اظهار داشت که در جلسه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بحث خوبی راجع به علم شده است و آقای دکتر سعید سهراب پور نیز با حضور در جلسه مطالب خوبی درباره علم و بخصوص درباره فرهنگستان بیان کردند. رئیس فرهنگستان در ادامه تأکید کرد چنانچه مراکزی مثل فرهنگستان ها و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری و مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور و ... با هم تعامل و همکاری و هم افزایی داشته باشند برای علم کشور و سیاست علم کشور مفید خواهد بود. آقای دکتر داوری اردکانی در ادامه افزود: مراکز علمی ما به صورت مستقل عمل می کنند و البته کسی هم به حرفشان چنانکه باید گوش نمی کند. ما ارگانیک عمل نمی کنیم. ما مجموعه ها هستیم که هر کدام استعداد کار کردن داریم ولی با هم همکاری نداریم. کشور هم دانشمندان بزرگ دارد اما چنانکه باد منشائیت اثر ندارند.  رئیس فرهنگستان علوم خاطرنشان کرد: به همین مناسبت در یکی از جلسات گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان که آقای دکتر وحید احمدی حضور داشتند از ایشان درخواست شد به جلسه شورای علمی فرهنگستان تشریف بیاورند تا ضمن ارائه گزارشی درباره فعالیت های مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور درباره ساز و کار و نحوه همکاری فرهنگستان با مرکز بحث و تصمیم گیری شود.

در ادامه جلسه آقای دکتر وحید احمدی رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور ضمن تشکر از آقای دکتر داوری اردکانی برای تشکیل این جلسه و ابراز خوشحالی از حضور در جمع بزرگان علم کشور در فرهنگستان، در سخنانی با اشاره به تاریخچه تشکیل مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در قبل از انقلاب و تأسیس آن بعد از انقلاب اسلامی در سال 1359 به اهداف و مأموریت ها و چشم انداز این مرکز اشاره کرد و اظهار داشت که مرکز به عنوان یک کانون تفکر در زمینه سیاست پژوهی و سیاست سازی علم، پژوهش و فناوری در سطح ملی و به صورت فرابخشی ایفای نقش می کند. ایشان با اشاره به گروه های هفتگانه مرکز که در امر سیاستگذاری فعالیت می کنند مراکز مشابه در سطح دنیا را هم برشمرد و در ادامه با معرفی شبکه ملی سیاست علم (STI) اظهار داشت که کار این شبکه با محوریت مرکز در حال اجراست و این شبکه برنامه تدوین اسناد توسعه علم و فناوری با همکاری 13 استان کشور را به عهده دارد. ایشان در ادامه به دستاوردهای این شبکه اشاره کرد و گفت که بیش از 70 درصد این سند آماده شده است.

آقای دکتر وحید احمدی در ادامه سخنانش به همکاری های فرابخشی هم پرداخت و درباره ارتباطات ملی و بین المللی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور سخن گفت و پس از آن به معرفی خروجی های مرکز از جمله کتاب ها و مجلات و نشریات و طرح های پژوهشی خاتمه یافته و طرح ها و مأموریت های در حال انجام پرداخت.

رئیس مرکز تحقیقات علمی کشور در پایان، پیشنهادهایی به عنوان زمینه های همکاری مرکز با فرهنگستان علوم ارائه کرد.

در ادامه جلسه آقایان دکتر محقق داماد رئیس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان، دکتر ثبوتی رئیس گروه علوم پایه فرهنگستان، دکتر سهراب پور رئیس گروه علوم مهندسی فرهنگستان، دکتر نادعلیان رئیس گروه علوم دامپزشکی فرهنگستان و دکتر شاهدی رئیس شاخه مهندسی علوم  و صنایع غذایی فرهنگستان علوم ضمن تشکر از آقای دکتر احمدی، به بیان نظرها و دیدگاه هایشان درخصوص وضع علمی و پژوهش در کشور و زمینه های تعامل و همکاری میان مراکز سیاست سازی و سیاست گذاری و تصمیم گیری علم و فناوری در کشور پرداختند. سعی در جهت ایجاد ساز و کاری برای برقراری نظام مدیریت علمی در کشور و پرهیز از دخالت های غیر علمی و همچنین پرهیز از موازی کاری سازمان ها و مراکز از جمله نکاتی بود که به آنها اشاره شد.

در پایان جلسه آقای دکتر داوری اردکانی ریاست فرهنگستان ضمن تشکر از حضور آقای دکتر وحید احمدی و همکارانشان در فرهنگستان و سپاسگزاری از گزارش خوبی که ارائه شد، اظهار داشت که گروه های علمی فرهنگستان پیشنهادهای ارائه شده را مطالعه و بررسی می کنند تا در جلسه دیگری که در آینده نزدیک تشکیل می شود نظرات جمع بندی و تصمیماتی درخصوص همکاری های مشترک اتخاذ شود.

 

گالری تصاویر

 

روابط عمومی فرهنگستان علوم

Air Max

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی مهر با دکتر غلامرضا اعوانی
عدالت با رعایت حقوق متقابل مردم و حاکمیت ظهور می‌کند
IMAGE گفتگوی ایبنا با دکتر رضا داوری اردکانی
اصحاب ایدئولوژی فلسفه را آلوده به سیاست کردند
IMAGE گفتگوی ایبنا با دکتر غلامرضا اعوانی
فلسفه در غرب زنده است
IMAGE گفتگو با دکتر حسن تاج بخش
کتابخانه شکوفه‌زار دانشمندان است
IMAGE گفتگوی انجمن اندیشه و قلم با دکتر رسول جعفریان
مدافع اصل علم هستم

جدید ترین تصاویر

یکصد و بیست و چهارمین جلسه مجمع عمومی_2
09
نشست شاخه مهندسی شیمی-2
03