کتاب برف و بهمن و روش­ های کنترل آن

دکتر حسن احمدی[1]

دکتر سیدمسعود سلیمان­پور[2]

داستان بهمن حکایت کهنی است که قدمتی به وسعت تاریخ دارد. در سالیان دور، حافظه گذشتگان، راوی این داستان تکراری بوده و امروز ورق­زدن برگ­های روزنامه و یا گذری در میان صفحات وب، شاهدی بر این حکایت است. شناخت برف و بهمن، و ایمنی در برابر خطرات آن، همواره یکی از مهمترین دغدغه­های کوهنوردان، اسکی­بازان، راه­داران، و از همه مهمتر ساکنان عرصه­های برف­گیر و بهمن­خیز بوده است. در ایران نیز وجود این مناطق، همواره باعث ایجاد خسارت­های زیادی به افراد و عرصه­های طبیعی و تغییر در طبیعت آنها شده است. توجه به ایمنی در برابر خطرات بهمن، و حفظ عرصه­های طبیعی با تأکید بر مبانی علمی، لزوم تحقیقات گسترده در این عرصه را دو چندان نموده است. همچنین بارش برف و انباشت آن در سطح حوزه­های آبخیز، منبع با ارزشی است که توجه خاص کارشناسان منابع طبیعی و آب ­شناسان را به خود جلب کرده است. از این­رو توجه و تأکید بر مباحث برف و بهمن یکی از مسائل مهم و کلیدی در منابع طبیعی، به ویژه آبخیزداری می­باشد.

«کتاب برف و بهمن و روش­های کنترل آن» حاصل کوششی چند ساله است که به منظور تألیف یک کتاب دانشگاهی پایه، در زمینه تخصصی برف و بهمن صورت گرفته است. با توجه به اینکه در کشور ما، کتب محدودی درخصوص جنبه­های مختلف و کاربردی این علم (به ویژه مباحث تخصصی منابع طبیعی و حوزه­های آبخیز)، در دسترس دانشجویان، متخصصان و کارشناسان بود، نگارندگان را بر آن داشت تا نسبت به تألیف این اثر اقدام نمایند. این اثر، بر اساس سر فصل­های تعیین­شده توسط شورای­عالی برنامه­ریزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مباحث علمی و جدید، با تأکید بر مبانی کاربردی تألیف شده است. کتاب در هفت فصل، نگارش شده است: در فصل اول، انواع بلورهای برف، طبقه­بندی­های آن و مطالب مرتبط با تشکیل برف، بررسی دقیق شده است. فصل دوم، به تفصیل درخصوص اندازه­گیری برف، و فصل سوم، به بررسی بهمن از منظر کلیات، مواد تاریخی، مکانیسم وقوع و طبقه­بندی آن پرداخته است. در فصل چهارم، عوامل مؤثر در ایجاد بهمن، و در فصل پنجم، پیش­بینی احتمال وقوع بهمن شرح داده شده است. فصل ششم به معرفی روش­های مختلف مبارزه و کنترل بهمن، و فصل هفتم به مباحث ایمنی و نجات در برابر بهمن، اختصاص یافته است. فهرست منابع و واژه­نامه بخش پایانی کتاب است.

این کتاب در بهار 1394، در 328 صفحه و به شمارگان 2000 نسخه، توسط دانشگاه آزاد اسلامی- واحد علوم و تحقیقات به چاپ رسیده است.

****

روابط عمومی فرهنگستان علوم

 

 

 

[1] - عضو پیوسته گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم و استاد پیشکسوت دانشگاه تهران

[2] - دانش­آموخته دوره دکتری تخصصی علوم و مهندسی آبخیزداری، دانشگاه آزاد اسلامی- واحد علوم و تحقیقات تهران

Air Jordan Sneaker

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگو با دکتر حسن تاج بخش
کتابخانه شکوفه‌زار دانشمندان است
IMAGE گفتگوی انجمن اندیشه و قلم با دکتر رسول جعفریان
مدافع اصل علم هستم
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمدرضا اسلامی
دولت از افراد دارای نبوغ حمایت کند
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر محمد شاهدی
در عمل به علم ضعیف هستیم
IMAGE گفتگوی روزنامه ایران با آیت الله دکتر محقق داماد
در میان مردم باشیم و حرفشان را بشنویم
IMAGE گفتگوی ایران با دکتر داوری اردکانی؛
باید به سخن مردم گوش دهیم

جدید ترین تصاویر

03
02
13
گرامیداشت روز کشاورزی