تهران- ایرنا- رئیس فرهنگستان علوم در مراسم گرامیداشت روز جهانی آینده گفت: از 70 سال پیش تاکنون به فکر منابع کشور نبودیم و از زمانی هم که به فکر آن افتادیم، با دقت پیش نرفتیم و آینده نگری نداشتیم.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، رضا داوری اردکانی روز پنجشنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی آینده افزود: سیاست می تواند برنامه ساز آینده باشد و در این مسیر بهترین راه ها را تشخیص دهد. سیاست در آینده نقشی مهم دارد چون آینده یک کشور و ملت در میان است.
وی تاکید کرد: رسیدن به آینده روشن در صورتی تامین می شود که اقدامات هماهنگ صورت گیرد، اما متاسفانه ما هیچ وقت یک برنامه هماهنگ نداشته ایم.
رئیس فرهنگستان علوم با بیان اینکه مساله آینده مساله آسان و دشواری است، گفت: از 70 سال پیش تاکنون به فکر منابع کشور نبودیم و از زمانی هم که به فکر آن افتادیم، با دقت پیش نرفتیم، آینده نگری نداشتیم؛ اکنون نیز نمی دانم داریم یا نداریم؛ باید در این زمینه بیشتر فکر کنیم.
داوری اردکانی تصریح کرد: در زمینه آینده نگری مقالات و گزارش های قابل تاملی چاپ شده است، اما مساله مهم به کار بردن آنها است.
وی گفت: در قدیم مساله آینده مانند امروز مطرح نبود، چون جهان قدیم جهان تحول نبود؛ اما جهان جدید جهانی متحول است؛ از این رو آینده نگری ضرورت این جهان است.
رئیس فرهنگستان علوم ادامه داد: به عنوان مثال ، 40 سال آینده به معنای فیزیکی و نجومی آینده است اما ممکن است هیچ تحولی در آن صورت نگیرد. دو کشور کره شمالی و جنوبی در چند سال پیش تجزیه شدند؛ از نظر زمانی هر دو یک زمان را طی کردند، اما دو کره با هم قابل مقایسه نیستند.
وی گفت: آینده سال و وقت نجومی و مکانیکی است که فرا می رسد؛ این ما هستیم که به سوی آینده می رویم و باید آن را بسازیم، در حال حاضر حاصل اقدام گذشته و آینده است؛ اگر خالی باشد فردای خوبی نخواهیم داشت؛ بنابر این ما خود باید با برنامه ریزی و اقدامات هماهنگ آینده روشنی را برای کشور و ملت رقم بزنیم.
مراسم گرامیداشت روز جهانی آینده، با موضوع ضر ورت آینده نگری در مواجهه با چالش ها، برنامه ششم توسعه با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم و جمعی از متخصصان امر در فرهنگستان علوم برگزار شد.

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی مهر با دکتر حمیدرضا پوراعتماد
اهمیت علوم شناختی
IMAGE گفتگوی روزنامه اعتماد با دکتر رسول جعفربان
سیاست زدگی آفت تاریخ و تمدن
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر امین علیزاده
یک عمر در خدمت آبادانی کشور
IMAGE گفتگوی روزنامه ایران با دکتر عباس منوچهری
کارایی علم سیاست در جامعه

جدید ترین تصاویر

آقای دکتر غلامرضا اعوانی
خانم دکتر معصومه نصیری کناری
انرژی و محیط زیست
آقای دکتر رضا داوری اردکانی