به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، عباس شریفی تهرانی روز چهارشنبه در مراسم تجلیل از مهندسان برجسته کشاورزی و منابع طبیعی افزود: داشتن منابع طبیعی و محیط زیست سالم برای جوامع انسانی ضروری است. 
وی، امنیت غذایی را از موضوعات بسیار مهمی عنوان کرد که امروز سرلوحه فعالیت های جوامع مختلف قرار گرفته است.
شریفی تهرانی با اشاره به اینکه، تولید بیشتر محصولات کشاورزی از نظر کمی و کیفی بسیار حایز اهمیت است، گفت:با بالا رفتن جمعیت نیازها بیشتر شده ضمن اینکه لازم است محصولات با کیفیت و عاری از هر گونه آلودگی شیمیایی و غیر شیمیایی به دست مصرف کننده برسد. 
رییس گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم باتاکید براینکه، داشتن امنیت غذایی برای ایجاد آرامش سیاسی و اجتماعی جامعه بسیار ضروری است، گفت:از این رو حفاظت از منابع طبیعی از اولویت ویژه ای برخوردار است. 
وی با بیان اینکه، خسارت بر منابع طبیعی و محیط زیست در بیشتر موارد سریع ظاهر نمی شود گفت: این زمانی بروز می کند که درمان آن بسیار مشکل است و البته اثرات آنرا با خشک شدن دریاحه ها و بروز ریزگردها مشاهده می شود که بر کشاورزی نیز اثرگذار هستند. 
وی افرود: هر چند در برخی موارد کشاورزی نیز بر منابع طبیعی و محیط زیست خسارت وارد کرده اما باید بگوییم که منابع طبیعی سالم بدون فرسایش خاک و آلودگی آب لازم است در غیر اینصورت کشاورزی پایدار همراه با خودکفایی نسبی میسر نمی شود. 
وی گفت: برای داشتن تولیدات کشاورزی سالم و حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست، نیازمند فعالیت افرادی هستیم که علم را به عمل تبدیل کنند چون می توانند در حفظ منابع طبیعی و توسعه کشاورزی اثرگذار باشند از این رو فرهنگستان علوم از این افراد تجلیل می کند. 
شریفی تهرانی با تاکید بر حفظ آمادگی لازم برای تحول در کشاورزی گفت:در این راستا آموزش باید متحول شود به نحوی که هم بروز باشد و هم نیاز جامعه را تامین کند بنابراین لازم است در این راستا برنامه داشته باشیم. 
وی درادامه با بیان اینکه، امروزه با مسایلی همچون تغییر اقلیم، کم آبی و خشکسالی روبرو هستیم که با این وجود آماده کردن زمینه برای کشاورزی پایدار دشوار است، افزود: بنابر این باید پژوهش ها در راستا کاهش اثرات این عوامل صورت گیرد زیرا کشاورزی علم کاربری است و پژوهش نیز باید در این راستا باشد. 
شریفی تهرانی به آئین تجلیل از مهندسان برجسته کشاورزی و منابع طبیعی کشور اشاره کرد و گفت: از میان ٣٠ مهندس معرفی شده بعد از داوری ٦ نفر به عنوان مهندسان برجسته این بخش انتخاب و معرفی شدند. 
رییس گروه علوم کشاورزی فرهنگستان علوم خاطرنشان کرد: این چهارمین دوره تجلیل است و در سه دوره قبل ١٣ مهندس برتر معرفی شدند.

1000 کاراکتر باقی مانده


IMAGE گفتگوی مهر با دکتر حمیدرضا پوراعتماد
اهمیت علوم شناختی
IMAGE گفتگوی روزنامه اعتماد با دکتر رسول جعفربان
سیاست زدگی آفت تاریخ و تمدن
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر امین علیزاده
یک عمر در خدمت آبادانی کشور
IMAGE گفتگوی روزنامه ایران با دکتر عباس منوچهری
کارایی علم سیاست در جامعه
IMAGE گفتگوی ایرنا با دکتر جواد فیض
ایده های نو در حوزه علمی خریدار ندارد

جدید ترین تصاویر

دکتر حسین نمازی
98-2-26
چهارصد و هشتاد و ششمین جلسه شورای علمی_2
11