رئیس فرهنگستان علوم با اشاره به طبقه بندی کلی علوم و قرار گرفتن علوم پایه در صدر این طبقه بندی ابراز امیدواری کرد: جایگاه علم در کشور ارتقاء پیدا کرده و به دوران عظمت علمی یا جایگاه شایسته‌ای که در قرن پنج هجری داشته برسد.

به گزارش ایسنا، پنجمین دوره تجلیل از پژوهشگران جوان برجسته علوم پایه کشور صبح امروز (پنج شنبه ۳۰ خرداد) با حضور رضا داوری اردکانی (رئیس فرهنگستان علوم)، مجتبی شریعتی نیاسر (معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری)، حجت‌الاسلام عیسی زاده (معاون آموزشی و پژوهشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها) و یوسف ثبوتی (رئیس گروه علوم پایه فرهنگستان علوم) در فرهنگستان علوم برگزار شد و برگزیدگان تقدیر شدند.

رضا داوری اردکانی در پنجمین دوره تجلیل از پژوهشگران جوان برجسته علوم پایه که به مناسبت گرامی‌داشت ابوریجان بیرونی برگزار شد، با بیان اینکه این روزها، روزهای عید فرهنگستان علوم، عید علم است، گفت: در جلساتی که تشکیل می‌شود احساس نشاط به ما دست می‌دهد چرا که جوانان ما استعدادهای بزرگ و امکانات بزرگی دارند؛ اما کاش فرصتی بود که همه این استعدادها در داخل کشور خودمان به فعلیت می‌رسید و لازم نبود که در خارج از کشور به فعلیت برسد.

وی ضمن اشاره به طبقه بندی کلی علوم توضیح داد: علومی که در درجات بالاتر قرار دارند، کلی‌تر و وسیع‌تر هستند و هر چه به سمت پایین این طبقه بندی بیاییم علوم، پیچیده‌تر می‌شوند. در این طبقه بندی ریاضی، فیزیک و شیمی و زیست شناسی و جامعه شناسی قرار دارند. امروز از پژوهشگران جوان برجسته علوم پایه تقدیر می‌کنیم در حالی که پژوهشگران جامعه شناس نیز جزو دانشمندان هستند و باید از جای دیگری از آنها تقدیر شود.

رئیس فرهنگستان علوم، ادامه داد: زمین شناسی در علوم دقیقه نیامده بود و آخرین علم در طبقه بندی فوق علم زیست شناسی است.

داوری اردکانی در پایان ابراز امیدواری کرد که علم در کشور به جایگاه شایسته‌ای که در قرن ۵ هجری داشته و دوران عظمت علمی است برسد.

حیف که شاگردان ابوریحان بیرونی مکتب او را دنبال نکردند

رئیس گروه علوم پایه فرهنگستان علوم نیز در این مراسم ضمن ابراز تأسف از اینکه شاگردان ابوریحان بیرونی مکتب او را دنبال نکرده‌اند، خاطر نشان کرد: خاصیت متمایز کننده بیرونی نسبت به سایر دانشمندان این بود که به مشاهده اهمیت می‌داد و پیشرفت‌های علمی از زمانی محقق شد که دانشمندان همه چیز را به محک آزمایش گذاشتند.

یوسف ثبوتی با بیان اینکه پایان قرن ۱۹ از زمان‌های تحول اساسی در علم فیزیک بوده است، توضیح داد: در آن زمان سوال این بود که الکترومغناطیس در چه محیطی منتشر می‌شود، چرا که هر موجی در محیط انتشار می‌یابد و در آن زمان نیز پنداشته می‌شد که موج الکترو مغناطیس باید در اتر منتشر شود.

وی ادامه داد: تنها انیشتن بود که گفت فیزیک را بدون اتر از نو بنویسید و این سنت شکنی او و خارج شدنش از تفکر رایج به نظریه نسبیت خاص در سال ۱۹۰۵ منجر شد.

رئیس گروه علوم پایه فرهنگستان علوم همچنین به دومین سنت‌شکنی انیشتن در سال ۱۹۱۶ که به نظریه نسبت آن منجر شده نیز اشاره کرد و گفت: در آن زمان انیشتن مطرح کرد که فضا – زمان باید از حضور ماده و انرژی تأثیر پذیرد و اینکه بگوییم چیزی از سایر چیزها تأثیر نمی‌پذیرد تفکر علمی نیست.

ثبوتی خاطر نشان کرد: خاصیت ابوریجان بیرونی که او را از سایر دانشمندان متمایز می‌کند اهمیتی است که این دانشمند ایرانی برای مشاهده قائل می‌شد. در آن زمان بین دانشمندان رایج بود که تفکر و تعقل به پیشرفت علمی منجر می‌شود و آنها کمتر به پیرامون خود توجه داشتند در حالی که بیرونی همه چیز را به محک آزمایش می‌گذاشت.

وی ادامه داد: همه پیشرفت‌ها در علوم فیزیک، شیمی، زیست شناسی، و زمین شناسی، و تکنولوژی‌هایی که به دنبال پیشرفت در این علوم پدید آمده، از زمانی شروع شد که افرادی همچون گالیله، کوپرنیک، و نیوتن همه چیز را به محک آزمایش می‌گذاشتند.

ثبوتی در پایان اظهار کرد: حیف آنکه شاگردان ابوریحان بیرونی مکتب او را دنبال نکردند.

به گزارش ایسنا، پنجمین دوره تجلیل از پژوهشگران جوان برجسته علوم پایه، امروز به مناسبت گرامی‌داشت ابوریحان بیرونی در فرهنگستان علوم برگزار شد و پنج پژوهشگر جوان برجسته در شاخه‌های ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی و زمین شناسی تقدیر شدند.

در این مراسم مهدی کارگریان، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف به عنوان منتخب شاخه فیزیک، نفر دوم فرهاد درویشی هرزه ویلی منتخب شاخه زیست شناسی عضو هیأت علمی دانشگاه مراغه، نفر سوم سلمان ابوالفتح بیگی دزفولی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی به عنوان منتخب شاخه ریاضی، نفر چهارم مسعود میرزایی شهرابی عضو هیأت علمی دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد، به عنوان منتخب شاخه شیمی و علی کدخدایی ایلخچی عضو هیأت علمی گروه زمین شناسی دانشگاه تبریز به عنوان پژوهشگر جوان برجسته شاخه زمین شناسی، تقدیر شدند.

همچنین از زحمات پژوهشگران جوان، از جمله رامین جوادی در حوزه‌ی ریاضی، مهدی زارعی در حوزه زمین شناسی، وحید وطن پور سرقین در حوزه شیمی، عظیم ضیایی در حوزه شیمی، داود عباس زاده در حوزه فیزیک، محمد آرشی در حوزه ریاضی، ایمان ستایش (ریاضی)، فاطمه محمدی (ریاضی)، ابراهیم اکبربگلو (ریاضی) و شانت باغرام در حوزه کیهان شناسی و فیزیک تقدیر شد.

Zapatos New Balance Hombre
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر هاشم رفیعی تبار
تقلب در علم یک نوع جنایت است
IMAGE گفتگوی مهر با دکتر مهدی گلشنی
کرونا هشدار داد که دست از تکبر و غرور برداریم
IMAGE گفتگوی حکیم مهر با دکتر سید شهرام شکرفروش
سلامت مواد غذایی و تغذیه دامی
IMAGE گفتگوی ایسنا با دکتر علی حائریان اردکانی
استادان باید الگوی دانشجویان باشند
IMAGE گفتگوی روزنامه ایران با دکتر رضا داوری اردکانی
رسم همسایگی شاعر و حکیم
IMAGE گفتگوی میزان با دکتر مهدی زارع
علت اصلی جاری شدن سیل در استان‌های جنوبی کشور

جدید ترین تصاویر

08
02
09
همایش گروه علوم انسانی